Skip to content

DŽANDŽUROVA DZIRA

Tajuplná, záhadná, mysteriózna, legendami opradená diera nad Sabinovom

Historka o Džandžurovi a jeho diere bola súčasťou miestneho folklóru. Vyrastal som v Sabinove takže mojim dobrodružným génom nedala spávať. Asi ako 10 ročný som sa ju vydal hľadať. A aj našiel. V tých časoch to nejakú dieru, jaskyňu alebo priepasť veľmi nepripomínalo. Skôr terénnu nezrovnalosť zasypanú listami stromov. Sklamanie bolo značné. Chodby a poklady sa nekonali.

O niekoľko rokov neskôr – s podporným tímom skautov – som dal druhý pokus. Vykopali sme niekoľko m3 lístia, hliny, plchov a našli starú – jaskyniarsku? – sedačku vyrobenú z požiarnej hadice ku ktorej bol drôtom pripevnený starý blokant. Nemali sme vtedy dostatočné vybavenie, postúpili sme do hĺbky asi 2m. Chodby prekvapivo zasa žiadne…

Ako to už v legendách a povestiach býva na tretí pokus sa chodby konali. To sme už ale na diere pracovali ako úderná skupina speleoklubu Šariš a spriaznených duší. V relatívne krátkom čase a za heroického úsilia sme vyťažili kamennú suť do hĺbky 12m kde sa diera rozšírila a objavila sa krátka bočná chodba, dlhá asi 5m ktorá slepo končila.

Práce pokračovali. Z bezpečnostných dôvodov sme osadili uzáver a pokračovali do hĺbky konečných 16m kde sa práce zastavili. Objavila sa chodba č. 2. Mala ale klesajúci charakter, takže aj keď bolo ústie už odkryté vyťaženie kamennej sutiny nás stálo mnoho síl.

Diera vyzerá ako fľaša. Úzke hrdlo bolo relatívne jednoduché vyčistiť. Na širokom dne v 16m kde sa diera rozťahala na strany, bolo všetky tie šutre vyťahať hore, podstatne náročnejšie. (Preťažené ramená, natiahnuté šľachy, rozbité partnerské vzťahy…)

Poďakovanie patrí všetkým ktorí pomohli.

Nakoniec sa podarilo. Diera je bez sute. Aj bez tajomných kostrových pozostatkov a bájnych sabinovských pokladov. Tie sme si uložili v Švajci 😊

Aby sa krásami diery mohli kochať aj iní, vytvorili sme túto virtuálnu prehliadku. Dúfame že sa vám bude páčiť. (Pre zväčšenie na celú obrazovku-vpravo hore 3 bodky a FullScreen)

Speleoklub Šariš

Fakty:

Džandžurova diera: Ján Korabinský vo svojom diele Geographisch-Historisches und Produkten Lexikon von Ungarn z roku 1786 na strane 851 zaznamenal názov Geschurloch, teda Geschurova diera, podľa majiteľa resp. správcu kúpeľov p.Geschura. Názvy ako  Džandžur, Gandžur,  Gendžur, Bandžur a iné názvy sú iba šarišské skomoleniny nemeckého priezviska Geschur.

Legendy o vzniku a účelnosti Džandžurovej diery:

1. Podzemná chodba mesta Sabinov – úniková chodba v časoch ohrozenia.

2. Sklad zhotoviteľa Geschura (sklad vína, obilia, potravín,cenných vecí).

3. Sklad výbušnín a zbraní pre mesto, ktoré tu malo výrobu pušného prachu.

4. Sklad zbraní šarišského župana Františka Rákocziho II., neskoršieho vodcu protihabsburského povstania. Okolie slúžilo ako vojenská rozhľadňa.

5. Súčasť fortifikácie zbojníkov- stredovekých výpalníkov, ktorí ohrozovali mesto Sabinov a požadovali za „ochranu“ vysoké poplatky.

Iné legendy sú ešte menej pravdepodobné, až  sú totálne nezmysly, ako napr. populárna verzia o podzemnej chodbe na Šarišský hrad resp. až do Prešova…

6 thoughts on “DŽANDŽUROVA DZIRA”

  1. Nice exploration work of several cavers. My congratulations! But the cavity is extremely strange. The most enigmatic is possible reason of building and use of such a cavity? It does not look as a mine, this is also not a cellar/store for wine or other products? What it is for? (inits

  2. Skvelá práca , navštevujem to tam často ,ale ani raz som na vás nenatrafil. Myslel som ,že poklopom sa to tam všetko skončilo,ale som rád ,že sa na tom pokračuje. Budete pokračovať aj toho roku ? Ďakujem, super práca.

    1. Ďakujeme. Práce v šachte sú ukončené. Tento rok plánujeme demontáž drevenej plošiny nad poklopom. Nejaké možnosti tam stále sú. Máme však aj iné lokality ktoré si vyžadujú pozornosť. Takže najbližšie obdobie len pravidelná kontrola a údržba uzáveru 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *